Calypso 2 Mesh Office Chair Fixed Arms Charcoal
Product Code:
CH2803CH+AC1002
Pack Of
1
The Calypso 2 Mesh Office Chair with Fixed Arms, the its breathable mesh back provides ultimate comfort and support throughout the day. The 'permanent contact back' mechanism allows for easy adjustments to the seat height and tilt, ensuring a personalised fit for each user. The high back design provides added support to the neck and shoulders, reducing strain and fatigue. The star base with five castors allows for easy mobility around the office. Made with 100% man-made fabric, this office chair is durable and easy to clean. Upgrade your workspace with the Calypso 2 Mesh Office Chair with Fixed Arms and experience the benefits of a comfortable and supportive office chair.
- General
- The Calypso 2 Mesh Office Chair with Fixed Arms, the its breathable mesh back provides ultimate comfort and support throughout the day. The 'permanent contact back' mechanism allows for easy adjustments to the seat height and tilt, ensuring a personalised fit for each user. The high back design provides added support to the neck and shoulders, reducing strain and fatigue. The star base with five castors allows for easy mobility around the office. Made with 100% man-made fabric, this office chair is durable and easy to clean. Upgrade your workspace with the Calypso 2 Mesh Office Chair with Fixed Arms and experience the benefits of a comfortable and supportive office chair.
| Colour | Charcoal |
| Material | Mesh/Fabric |
| Weight | 13.05kg |
| Standards | BS EN 13351:2000 / BS EN ISO 9241-410:2008 |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Height | 475-600mm |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Made To Order | No |
| Chair Colour | Charcoal |
| With Arms | Fixed Arms |
| Back/Seat Action | Permanent Contact Back |
| Back Height | 540mm |
| Back Width | 415mm |
| Seat Width | 460mm |
| Seat Depth | 450mm |
| 5 star swivel base with castors |
| Backrest angle can be fixed or set to free float with the user |
| Deep cushioned seat upholstered in a tough wearing fabric |
| Fixed plastic arms |
| Height adjustable backrest |
| Height adjustable seat |
| High back mesh backrest desk chair suitable for commercial and home offices |
| High mesh back operator chair with a PCB (permanent contact back) mechanism |
| Suitable for up to 8 hours use |
×